Úvod » Ovocné a iné medy » Malinovo rakytníkový med 400g
Malinový med - ako už názov napovedá - sa vyrába z kvetu maliny. Z tohto dôvodu je pomerne vzácny. Malina má krátke obdobie kvitnutia.
Okrem toho musí byť včelín umiestnený v blízkosti plantáže týchto plodov, čo sa často nestáva. Prvé obdobie, kedy včely začínajú zbierať peľ z kvetu maliny, najčastejšie druhu Rubus ideaus, začína koncom mája. Do práce môžu nastúpiť druhýkrát koncom augusta.
V čase nadobudnutia - malinový med má slamovú, zlatistú farbu. V mede je viac ako 50 esenciálnych olejov (odvodených z nektáru), ktoré sú zodpovedné za jeho charakteristickú ovocnú vôňu. Chuť produktu získaného zo skorých odrôd je mierne kyslá. Med z neskorších odrôd je sladší.
Vďaka vysokému obsahu dobre vstrebateľných cukrov, ktoré sa - v závislosti od aktuálnej potreby - premieňajú na energiu alebo sa ukladajú okrem iného vo forme sacharidov. glykogén, malinový med má vynikajúce posilňujúce vlastnosti. Vyživuje a regeneruje, dodáva silu, zlepšuje pohodu. Preto je dobrou ponukou pre ľudí, ktorí vykonávajú veľkú fyzickú alebo psychickú námahu alebo trpia chronickou únavou. Pravidelná konzumácia malinového medu sa odporúča deťom, ktoré potrebujú veľa energie na správny vývoj. Malí spotrebitelia oceňujú výnimočne jemnú chuť tohto produktu, ktorá sa odlišuje od ostatných druhov medu.
Rovnako ako ostatné medy, aj maliny má silné antiseptické vlastnosti. Zaradenie do stravy slúži na posilnenie imunitného systému. Podporuje boj organizmu proti baktériám či vírusom. Potom má malinový med diaforetický, hrejivý a antipyretický účinok, vďaka čomu ho možno využiť pri liečbe prechladnutia a chorôb horných dýchacích ciest.
Malinový med priaznivo pôsobí na obehový systém. Látky v ňom obsiahnuté podporujú činnosť srdca, znižujú krvný tlak, zlepšujú krvný obeh a stimulujú tvorbu hemoglobínu. Sú účinné pri prevencii aterosklerózy, inhibujú procesy s rozvojom tejto choroby.
Zloženie malinového medu priaznivo pôsobí na tráviaci systém - pri gastroenteritíde. Chránia a posilňujú pečeň a stimulujú vylučovanie žlče.
Malinový med má pozitívny vplyv na pohodu, vitamíny a minerály v ňom obsiahnuté regulujú prácu nervového systému. Pravidelná konzumácia tejto pochúťky pomáha odbúravať stres, zlepšuje a uľahčuje zdravý spánok.
Pre profylaktické účely by sa mali malinový med konzumovať denne - hodnota v dávkach 7 g (1 čajová lyžička) pre deti 1-4 roky, 20-40 g denne pre deti vo veku 5-12 rokov a 20 g pre dospievajúcich a dospelých.
Rakytníkový med sa zbiera v máji a júni. Tmavo zlatá až svetlojantárová farba v závislosti od času zberu. Má veľmi špecifickú, ľahko rozpoznateľnú, jemnú chuť.
Pre veľké množstvo glykozidov, ale aj trieslovín, peptidových alkaloidov, flavonoidov, saponínov a minerálnych zlúčenín podporuje rakytník liečbu tráviaceho systému, používa sa pri chronickej zápche - stimuluje peristaltiku čriev (kôra rakytníka je súčasťou bylinných zmesí s laxatívny účinok), ako aj chudnutie.
Malinový med pozostáva zo sacharidov, medzi ktorými prevládajú jednoduché cukry – glukóza (34 %) a fruktóza (asi 39 %). Obsahuje veľa organických kyselín, napr. jablko, citrón a glukón, ktoré majú výrazný vplyv na jeho chuť. . Za farbu sú zodpovedné karotenoidy. betakarotén a xantofyl. Chutný malinový med obsahuje určité množstvo cenných minerálov, najmä draslík, chlór, fosfor, horčík, vápnik, železo a mangán. Je tiež zdrojom vitamínov skupiny B (B1, B2, B4, B5, B6, B7, B9, B12). Kalorická hodnota 100 g malinového medu je asi 320 kcal.
Krajina pôvodu medu: Španielsko
Nejpredávanějšie
29.12.2022
Arónia čiernoplodá - čierna jarabina Plody čiernej jarabiny ľudia konzumujú už po celé desaťročia...